Vetikad? Biotiin? Niatsiinamiid? 12/07/2021 – Postitatud: Juustest põhjalikumalt – Märksõnad: , , , ,

Vetikad. Biotiin. Niatsiinamiid. Sõnad, mis esinevad pea kõigis L’Alga juuksehooldustoodete koostises. Aga mis need on, milleks vajalikud ja mida need juustele annavad?

Vetikad

L’Alga tooted põhinevad teaduslikult tõestatud vetikapõhisel kompleksil AlgaNord 5™. Jah, me kõik teame, et vetikad on supertaimed ja neid kasutatakse nii toiduks, kosmeetikas kui mujalgi.

Alustame sellest, et vetikad on üks maailma vanimaid eluvorme. Vetikad elavad vees, kaljudel-kividel, aga neid leidub ka mullas, puutüvedel ja isegi jääkaru karvades, kokku üle 10 000 erineva liigi. Vetikad teevad eriliseks nende ellujäämis- ja iseeneslik uuenemis/taastumisvõime, sest nad peavad suutma ellu jääda karmides ookeanivetes kaitstes end UV kiirguse, reostuse ja ekstreemsete ilmastikutingimuste eest.

Viimastel aastakümnetel läbi viidud teaduslikud uuringud on näidanud, et vetikad sisaldavad rikkalikult eluks vajalikke vitamiine (nt A, B, C, E ja K), mineraalaineid (nt magneerium, tsink, raud, kaltsium), antioksüdante, aminohappeid, ensüüme, omega-3/omega-6 rasvhappeid, mikroelemente jpm. Paljud vetikates sisalduvad ained (nt. polüfenoolid) toimivad tugevate antioksüdantidena ning pidurdavad seeläbi organismis toimuvaid vananemisprotsesse.

Merevetikad, mida ka L’Alga AlgaNord 5™ kompleksis kasutatakse, on rikkalikud mineraalainete ja mikroelementide allikad, ning näiteks pruunvetikates leidub suutes kogustes polüfenoole, mis on tugevatoimelised antioksüdandid ning kaitsevad organismi vabade radikaalide kahjuliku mõju eest.

Need on ka peamised põhjused, miks vetikad on L’Alga juuksehoolduse keskmes. Juuksed vajavad pidevat turgutust, mistõttu vetikate niisutavad, restruktureerivad, taastavad ja ka looduslikud UV-kaitse omadused on need, mida ka meie juuksed igapäevaseks toimetulekuks vajavad. L’Alga AlgaNord 5™ kompleks sisaldab aktiivseid vananemisvastaseid ekstrakte teaduslikult tõestatud „supervetikate“ kombinatsioonist. Nõuetekohaselt kasutades aitavad need adaptogeenid suurendada juuste ja peanaha loomulikku võimet immuunsuse tõstmiseks, kahjustuste taastamiseks ja säilitamaks kaitse ka ekstreemsemates tingimustes.

Biotiin

Biotiin tuleneb kreekakeelsest sõnast bios, mis tähendab elu. Biotiin ehk H-vitamiin ehk B7-vitamiin ehk B8-vitamiin ehk koensüüm R on vesilahustuv B-rühma vitamiin ja üks tähtsamaid vitamiine kasvamise, sh. rakkude kasvamise ja uuenemise tagamisel.

Biotiini nimetatakse sageli iluvitamiiniks, sest sel on ülitähtis roll juuste, naha ja närvide tervisele. Biotiin stimuleerib juuste kasvu, takistab nende väljalangemist, enneaegset vananemist ja halliks minemist, hoiab ära küünte rabedaks muutumise ja toetab naha uuenemist. Lisaks aitavad biotiini sisaldavad ensüümid organismil sünteesida juustes ja küüntes leiduva valgu – keratiini molekule.

Biotiini puhul soovituslikud kogused puuduvad, kuid hinnanguline päevane vajadus on orienteeruvalt 30 µg. Parimateks biotiini allikateks on maks, pähklid, pärm, muna, lehtkapsas, kamajahu, kaerahelbed jt teraviljatooted ning seened. Biotiini defitsiidi esmasteks tunnusteks on isutus, lihaste valulisus, kuiv nahk ja unetus. Sügava defitsiidi tunnuseks on seborröa ehk rohke rasueritus, mis on tingitud lipiidide ainevahetuse häiretest. Biotiini vaegust organismis põhjustavad alkohol, toidu kuumutamine ja rafineerimine, magneesiumi defitsiit, antibiootikumid ja toores munavalges leiduv valk avidiin, mis takistab biotiini imendumist soolestikus.

Biotiin toimib seega seespidiselt ja väliselt, mistõttu on biotiin L’Alga juuksehooldustoodetes vetikapõhise kompleksi AlgaNord 5™ kõrval tähtsuselt järgmine komponent. Kasutades biotiini juuksehoolduses stimuleerib see juuksekarva nääpsu ning seeläbi juuste kasvu ja aitab vähendada juuste väljalangemist. Juuksejuure tasandil toimides toetab biotiin ka tugevate ja tervete juuste kasvamist.

Niatsiinamiid

Niatsiinamiid ehk B-3 vitamiini erivorm reguleerib naha niiskusesisaldust, on oluline närvisüsteemi ja lihaste talitluseks, armkoe paranemisel ning tagab aju normaalse funktisoneerimise.

Niatsiinamiid on kõige laiemalt kasutusel nahahooldustoodetes, sest aitab ennetada naha vananemist, kaitsta nahka päikesest kiirguva infrapunakiirguse eest (mitte segi ajada UV-kiirgusega!) ja ennetada seeläbi tumedate laikude teket nahal. Kuna aga peanahk on samuti nahk, siis on niatsiinamiidil juuksehoolduses samuti oluline roll.

Juuksehoolduses on niatsiinamiidil väga oluline tähtsus pikkade ja tugevate juuste kasvatamisel tänu oma võimele ergutada peanaha mikrovereringet. Niatsiinamiid aitab säilitada juustes niiskust ning annab seeläbi juustele mahtu, elastsust ja läiget. Samuti aitab niatsiinamiid parandada füüsiliselt või keemiliselt kahjustatud ja töödeldud juuste struktuuri tänu sellele, et ergutab keratiini (taas)tootmist. Keratiin on naha ja ka juuste oluline koostisosa, mis aitab hoida neid siledana ja taastada kahjustusi. Just need on põhjused, miks niatsiinamiid on L’Alga juuksehoolduses vetikapõhise AlgaNord 5™ kompleksi ja biotiini kõrval alati kasutusel ja olulisel kohal.

Kuna keha ei säilita B3-vitamiini kaua, tuleb seda pidevalt tarvitada. Õnneks on B-3 vitamiin laialt levinud, mistõttu tervislike eluviiside ja toitumise puhul vitamiinivaegust ei teki. Parimad B3-vitamiini allikad on piim, juust, munad, maks, rasvased merekalad, sealhulgas lõhe ja kalamari, ning kana-, sea- ja veiseliha. Taimsetest saadustest on suure B3-vitamiini sisaldusega maitsepärm (100% inaktiveeritud kuivpärm helveste kujul), maapähklid, seemned, kaunviljad, täisterariis, kamajahu, värske kartul, spargel, artišokid ja rohelised lehtköögiviljad.

Nagu võib tõdeda, ükski juuksehoolduses valitud ja kasutusel komponent pole juhuslik, vaid väga hoolikalt valitud. Kombineerides juustele vajalikke ja kasulikke aineid saavutab silmnähtavaid tulemusi juba esimesel kasutuskorral ning see on ka L’Alga juuksehoolduse põhiprintsiibiks – parandada ja kaitsta juukseid kahjustuste eest, nende tekkimise ajal ja järgselt.
Tutvu L’Alga juuksehooldussarjadega lähemalt siin >>


Allikad:
Teadlane: vetikate potentsiaali annaks oluliselt rohkem ära kasutada
Benefits of Algae
The Amazing Benefits of Algae & Seaweed
Algae In Skin Care: 6 Major Benefits From Acne To Wrinkles
Wikipedia
Biotiin – toitumine.ee
Raamat “Vitamiinide ja mineraalainete käsiraamat”.
Niacimide for hair

« Kuidas hoida blond juuksetoon särava ja värskena?
8 nippi ilusate juuste saavutamiseks »