Kuidas hoida juuksed niisutatuna? 26/05/2023 – Postitatud: Juustest põhjalikumalt

Meile korrutatakse pidevalt, et jooksime igapäevaselt piisavalt vett. Kui aga rääkida veesisaldusest juustest, siis pole see üldse nii lihtne kui klaasi vee joomine. Juuste tervis ja välimus on otseses seoses juuste niiskustasemega, sest ka see on üldteada tõdemus, et kuivad juuksed kipuvad olema haprad, lähevad kergesti pusadesse ning murduvad.

Vaatame nüüd koos põhjalikult läbi kuidas mõjutab niiskus juukseid ja millised märgid viitavad juuste niiskusvaegusele? Ja kuidas juuste kuivusega toime tulla?

Alustame algusest – juuksekarva ehitusest

Juuksekarv ehk juuksetüvi on peanahast väljapoole ulatuv juukse osa ning koosneb kolmest kihist: medulla (juuksekarva “südamik” ehk säsi”), korteks (juuksekarva keskmine kiht) ja kutiikul (juuksekarva välimine kiht, ehk kaitsev soomuskiht).

Juuksekarva südamik ehk medulla

Medulla on juuksekarva sisemine kiht, mis koosneb pehmest keratiinist. See kiht on pehme ja habras ning mõnel juhul võib see täiesti puududa (näiteks peenel juuksel; beebidel, loomulikel blondidel jne).

Juuksekarva kortekskiht

Korteks on juuksekarva keskmine ja paksem kiht, mis koosneb nö kõvast keratiinist (pikkadest peenikestest sarvestunud kiududest) ning moodustab 90% juukse massist. Kortekskiht sisaldab pigmente ehk annab juustele värvi, tugevuse, paksuse, elastsuse ja tekstuuri. Mis veelgi olulisem, kortekskiht on peamine kiht juuste niiskuse imendumiseks.

Kutiikul ehk juuste soomuskiht

Juukekarva kõige välimiseks kihiks on kutiikul, mis koosneb kõvastunud, keratiniseerunud kudede soomustest. See on õhuke läbipaistev soomuskiht, mille ülesanne on juukseid kaitsta. Kui juuksed on märjad, avanevad soomused servast ja imavad vett ning kuivades sulguvad taas. Kutiikulal on seega oluline tähtsus juuste niiskustaseme säilitamisel.

Mida tähendab “juuste niisutamine”?

Keskmine juuksekarv sisaldab kuni 30% vett ja see võib muutuda erinevate väliste tegurite tulemusel nagu niiskus, päike, temperatuur ja keemilised töötlused. Kui juuksed puutuvad kokku veega, siis juuksekutiikul ehk soomuskiht avaneb ning juuksed hakkavad endasse vett imema. Algab juuste hüdratsiooniprotsess – vesi imendub sügavale korteksi ja medulla kihtidesse.

Kui juuksed vaevlevad niiskuspuuduses, siis muutub nende elastsus: juuksed muutuvad hapramaks ja vastuvõtlikumaks erinevatele kahjustustele. Dehüdreeritud juuksed on ka altid niiskuse imamisele ümbritsevast keskkonnast ja muutuvad seega kräsuliseks.

See tähendab, et lisaks juuste niisutamisele on väga oluline juuste niiskuse lukustamine juustesse! Kui juuksed niiskust ei lukusta, võivad kõik niisutamise pingutused olla asjatud, sest veesisaldus juuksekarvas jääb samaks ning juuksed otsivad lisavõimalusi väliskeskkonnast niiskuse ammutamisel (ja muutuvad kahuseks-kräsuseks).

Mis põhjustab juuste niiskusvaegust ja kuidas seda ära tunda?

Juuste veesisaldus sõltub suurel määral õhuniiskusest. Seda oled kogenud kindlasti talvisel kütteperioodil, mil õhuniikus on väga madal ning nahk hakkab ketendama ja kuivama. Sama toimub ka juuste ja peanahaga ning sagenevad “kõõmaprobleemid”, mis lähemal uurimisel osutuvad aga peanaha kuivuse tundemärkideks.

Teine oluline juuste niiskustaset mõjutav tegur on juuste keemilised töötlused. Juuste värvimised, lokkide tegemised jms. mõjutavad ja kahjustavad sageli juuksestruktuuri, mis omakorda mõjutab vee imendumist juuksekihtidesse. Värvimine, keemiliste lokkide tegemine või muud keemilised protsessid mõjutavad kõik juuksekarva ning selle poorset struktuuri.

Ka juuste kuumaga töötlemised, näiteks sirgendamine mõjutab juuste niiskustaset (kahanevas suunas). Samuti muudab pikaajaline UV-kiirgus juuksed poorsemaks.

Niiskuse puudusele viitavad järgmised tundemärgid:

  • Märjad juuksed tunduvad karedad, kõvad ja pusas
  • Kui püüad venitada niisket juuksekarva, siis see ei veni ning kipub kergesti murduma – niiskusvaeguses juuksekarv on kaotanud oma loomuliku elastsuse
  • Juuksed ei läigi, vaid näevad elutud ja tuhmid välja
  • Juuksed on haprad ja kipuvad kergesti katkema
  • Niiskusvaeguses juuksed võtavad rohkem aega, et pesemisel täielikult märjaks saada, kuna neil on vaja rohkem vett, et saavutada täielik niisutatus

Vastupidiselt eelnevale on heas niiskustasakaalus juuksed väga vastupidavad nii märja kui kuivana. Niisutatud juuksed tunduvad ka pehmed ja elastsed, hästi liikuvad ning on läikivad ja säravad.

Kuidas juukseid põhjalikult niisutada?

Alustame sellest, et juuste niisutamine pole ühekordne tegevust, vaid pikaajaline ja pidev protsess, mis hõlmab ravivaid protseduure ja järelhooldust.

Alusta omale sobiva niisutusrutiini loomisest. Näiteks võid alustada sellest, et niisutad juukseid mitu korda nädalas või alati siis kui need tunduvad kuivad. Aga kui tunned, et pead päeva jooksul mitu korda juustesse niisutajaid lisama, siis võib Sul olla juuste poorsuse probleem. See tähendab, et juuksed ei suuda säilitada neile kantud niiskust ning jäävad pidevalt dehüdreerituks.

Vali hoolikalt, millised niisutavad tooted oma juuste niisutusrutiini lisad. Jälgi, et hooldustoote koostises oleks vesi (ilma veeta ei saa olla niisutust!) ning jälgi, et koostises poleks mineraalõlisid nagu näiteks “petrolatum”. Selliste õlide molekulid jäävad juuksekarva pinnale, katavad väga efektiivselt juuksekarva välimise kihi ja toimivad suurepäraste niiskuse säilitajatena. AGA nad teevad seda niiskuse mõlemasuunalisel liikumisel, ehk võivad blokeerida kõik välised niiskusallikad ning takistada niiskuse jõudmist juuste sügavamatesse kihtidesse, põhjustades seeläbi kroonilist kuivust. Selliste õlide juustest välja saamine on päris keeruline, see võib võtta mitu pesukorda või vajab sügavpuhastavat šampooni.

Taimset päritolu kergemad õlid loovad vastupidiselt aga osaliselt läbilaskva kihi juuksekarvale. Need tungivad efektiivselt juuste sisse ja tugevdavad juuksekarva tervikuna, samas hajuvad suhteliselt kiiresti juuksekarva pinnalt, tehes ruumi järgmistele niisutusprotseduuridele.

NB: ära kasuta õlisid enne või ilma niisutajateta, kuna need takistavad niiskusel jõudmist juuksekarva, süvendades kuivust (ühesõnaga enne palsam ja/või mask ning õli viimistlustootena). Kerge õlikiht peale juuste niisutamist on aga kasulik meetod, sest lukustab niiskuse juuksekarva.

Ja lõpetuseks…

Lõpetuseks veendu, et sa ei kasuta liigselt valgurikkaid tooteid, näiteks juuksemaske. Juuksemaskid on väga kasulikud kutiikula parandamisel täites katkised kohad ja lisades juuksekarvale struktuuri. Aga ükski ülekasutamine pole hea ja siin kohe eriti – valgu üleküllus võib omakorda kahjustada juuksekarva niiskuse imamise võimet. Ja taas on juuksed dehüdreeritud ja kahjustatud, hoolimata pingutustest juuste niiskussisaldust tõsta.

—-
Kasutatud allikad:
Juuksuritöö õppe aluskeskkond
Breuer, M. M. (1972). The binding of small molecules to hair I: The hydration of hair and the effect of water on the mechanical properties of hair. J. Soc. Cosmet. Chem., 23, 447-470.
Davis-Sivasothy, A. (2011). The science of black hair: A comprehensive guide to textured hair care.

« Sügis toob muudatused ka juuksehoolduses
Soengu- ja juuksetrendid kevad-suvel 2023 »