KETENDAV PEANAHK TALVEL: MIKS TEKIB JA KUIDAS RAVIDA? 26/12/2022 – Postitatud: Juustest põhjalikumalt
Talvehooajal kipub peanahk kergesti ketendama ning kõõm on üsna esimene asi, mis selle olukorra kirjeldamiseks pähe tuleb. See aga ei pruugi olla üldse kõõm, mis on tekkinud, vaid hoopis märk liigsest peanaha kuivusest. Kuigi väliselt on probleem üsna sarnane – ärritunud, sügelev peanahk ja „helbed“, mida riietelt maha pühkida; siis kõõma ja ketenduse tekkepõhjused on erinevad: peanaha ketendus on enamasti tingitud peanaha liigsest kuivusest, kõõm aga on pigem patoloogiline seisund.
Täna teeme selgust kõõma ja peanaha ketenduse vahel, et saaksite oma peanahka talvekuudel korralikult ja õigesti hooldada.
KETENDAV PEANAHK VS KÕÕM
Nii kõõm kui ketendav peanahk põhjustavad peanahalt maha kooruvaid helbeid ja sügelust. Esmavaatlusel ei pruugigi vahet teha, mis probleemiga tegu on. Aga siiski, vahe neil on ning sellest kohe lähemalt.
Alustame välisest – kuiva peanaha seisundist tulenev ketendus ja helbed on väiksemad ning näevad välja „kuivad“. Samas kõõma tunnusteks on suured helbed, mis on „rasvased“ ning kollaka või valge värvusega.
„Kui vaevled kõõmaprobleemi käes, siis proovi kõõmavastast peanahka ravivad šampooni L’Alga.Seaflakes Free, mis sisaldab mentooli, piparmündiõli ja teepuuõli, puhastavad hoolikalt peanahka neutraliseerides liigsed õlid ning leevendavad kõõmast tingitud peanaha sügelust.“
Kui rääkida mõlema probleemi tekkepõhjustest, siis kõõm tekib peanaha liigse rasuerituse tõttu. Kui peanahk toodab ülemäära palju rasu, siis see põhjustab surnud naharakkude kogunemist peanahale ning peanahk hakkab sügelema ning helbeid tekitama. Kõõma põhjustavad näiteks seeninfektsioon, rasune nahk, häired hormonaalses tasakaalus, stress või pesemata ja mustad juuksed. Lisaks võivad kõõma tekkele kaasa aidata ka dermatiit või muud patoloogilised nahahaigused.
Ketendav peanahk on seotud aga peanaha liigse kuivusega, mis võib olla tingitud nahahaigustest (nt. ekseem või psoriaas) või füüsikalistest teguritest, sealhulgas talvekülm ja peanahka kuivatavad juuksetooted. Talveperioodi külmad temperatuurid ja siseruumide kütmine võivad põhjustada naha ja peanaha kuivust ning ärritust. Kui nahk kätel ja jalgadel hakkab ketendama ja kihelema, siis sama juhtub ka peanahaga – selge märk, et kõik on liiga kuiv ja vajab põhjalikku niisutamist-toitmist.
Kuiva peanaha seisundist tekkivad helbed vajavad ravimist ning kui seda ei tehta, läheb olukord aina hullemaks.
MIKS TEKIB PEANAHA KETENDUS JUST TALVEL?
Nagu eelpool kirjeldasime, tekib peanaha ketendus liigsest kuivusest, mis on siis põhjustatud erinevatest haiguslikest seisunditest või keskkonnatingimustest, nagu külmale aastaajale omane madal õhuniiskus.
Me kõik teame, et talveperioodi kirjeldab kuivus, mida põhjustavad külmad temperatuurid õues ja keskküte toas. Nahk on läbivalt kuivem ning ketendus ei teki ainult peanahal vaid ka kätel-jalgadel. Asja teeb veelgi hullemaks see, et talvisel perioodil väheneb kehas rasutootmine, sealhulgas peanahas, mis põhjustab omakorda ketenduse teket.
Kuid mitte kõik ei koge talvel oma peanahaga selliseid probleeme. Uuringud on kinnitanud seost peanaha tundlikkuse ja kuivuse vahel. Peanaha tundlikkus on tänapäeval aina laiemalt leviv probleem ning selle peamised põhjustajad on elukeskkond, õhusaaste, igapäevane toitumine ja stress. Väljendub see ebamugavustundena või peanaha ärritusena.
KUIDAS HOIDUDA TALVISTEST PEANAHA PROBLEEMIDEST?
Parim abi kuiva peanaha raviks seisneb põhjalikult niisutavate ja toitvate toodete kasutamises, väga hea valik on siinkohal L’Alga eriti niisutav ja toitev sari Seamore. Juuksehooldustooted, mis sisaldavad teepuuõli, mündi-, argaania-, kookos- või jojobaõli aitavad samuti tõsta peanaha niiskustaset.
Kuiva peanaha raviks on enamasti šampoonid (vt peanaha eritooteid siit) ja palsamid (näiteks L’Alga.Seaboost), kuid väga tõhusad on ka juuksemaskid (eriti hea L’Alga.Seacure sügavniisutav-toitev mask), spetsiaalsed peanahahooldused, kreemid ja seerumid. Need kõik aitavad peanahka toita, niisutada ning selle ärritust vähendada – see omakorda kaotab ära ketenduse ja helbelisuse.
Samuti soovitame muuta juuksepesurutiini. Hoiduge kuuma veega juuste pesemisest, sest see võib teie peanahka ja juukseid veelgi kuivatada. Šampoonitage juukseid leige veega ning peske palsam välja jaheda veega, et sulgeda juuksekutiikulid ning lukustada seeläbi niiskus sügavale juuksekarva.
Viimasena, kuid mitte vähemtähtsana – peanaha massaaž aitab peanahka koorida ja eemaldada peanahale kogunenud surnud naharakud. Tänapäeval on saadaval mugavaid peanahamassaaži „harju“, mida on väga mugav kasutada ajal, mil palsam juustel mõjub. Samuti valmistab massaaž peanaha ette seerumite ja muude juuksetoodete kasutamiseks, et nende mõju maksimeerida.
Ilusaid juukseid kogu talvehooajaks!
ilusadjuuksed.ee tiim