Kas mul on KÕÕM?!? 15/01/2025 – Postitatud: Juustest põhjalikumalt
Kannad musta ja avastad äkki, et õlgadel on valge pudi… Korra puhastad ära ja siis on see äkki tagasi! Appikene – kas mul on nüüd tõesti KÕÕM?? Jah, esimene mõte mis neid valgeid helbeid õlgadel nähes tekib, on seotud kõõmaga. Aga see ei pruugi olla kõõm, vaid hoopis väga kuiva peanaha ketendus. Kui oskad märgata erinevusi nende kahe peanaha seisundi vahel, saad leida sobiva hoolduse ja probleemist kiiresti vabaneda.
Peanaha tervis on juuste heaolu ja ilu alus. Kuid isegi parimate juuksehooldustoodete kasutamisel võivad esineda peanaha seisundid, mis vajavad eraldi tähelepanu. Kaks levinumat muret on peanaha kuivus ja kõõm. Kuigi need seisundid võivad tunduda sarnased, on neil olulised erinevused, mida on oluline mõista õige hoolduse valimiseks.
Peanaha kuivus ja kõõm: mille poolest need erinevad?
Peanaha kuivus tekib siis, kui nahk ei suuda säilitada piisavalt niiskust – peanahk hakkab ketendama, sügelema, võib esineda kiskuvat tunnet ja väikeste valgete helveste tekkimist, mis meenutavad kõõma.
Kõõm on aga krooniline seisund, mida iseloomustavad suured rasused-kollakad helbed ja sageli rasune peanahk. Kõõm on tihti seotud seeninfektsiooniga, mida põhjustab mikroorganism Malassezia.
Peamine erinevus kuiva ja ketendava peanaha ning kõõma vahel peitub tekkepõhjustes ja sümptomite ilmnemise viisis. Kuiv peanahk viitab dehüdreeritud nahale, samas kui kõõm on seotud peanaha rasueritusega ja mikroobide tasakaalutusega.
Kuiv peanahk – kuidas ära tunda?
Kuiv peanahk tekib, kui naha loomulik niiskustase langeb, mille tulemuseks on kuivus, ketendus ja ebamugavustunne. Sellise peanaha seisundi tekkepõhjused võivad olla väga erinevad ning peanaha kuivust võivad põhjustada:
- Kliimatingimused: külm ja kuiv ilm või madal õhuniiskus siseruumides;
- Karmid juuksehooldustooted: sulfaate SLS/SLES ja alkohole sisaldavad šampoonid võivad eemaldada peanaha loomuliku niiskuse ja ärritada peanahka, viies selle pH tasakaalust välja;
- Toitumisvaegused: puudus omega-3-rasvhapetest või A- ja E-vitamiinidest;
- Meditsiinilised seisundid: nahahaigused nagu ekseem või psoriaas.
Kuiva peanaha tunned ära nende sümptomite järgi:
- Peened, valged helbed, mis kukuvad kergesti õlgadele;
- Peanaha kiskuv tunne ja võimalik kerge punetus;
- Sügelus, mis on tingitud naha kuivusest, kuid ei ole põletikuline.
Kõõm – kuidas ära tunda?
Kõõm on peanaha krooniline seisund, mida sageli seostatakse rasuse nahaga. Selle peamine põhjus on Malassezia-nimelise mikroorganismi ülekasv, mis käivitab naharakkude kiirenenud uuenemisprotsessi. Kõõma peamised tekkepõhjused:
- Seene ülekasv: seen Malassezia toitub peanaha rasust, tekitades põletikku ja kiirendades rakkude koorumist.
- Liigne rasueritus: rasune peanahk loob soodsa keskkonna kõõma tekkeks.
- Stress ja hormonaalsed muutused: võivad soodustada kõõma ägenemist.
- Sobimatud juuksehooldustooted: tooted, mis ei tasakaalusta peanaha mikrofloorat, võivad probleemi süvendada.
Kõõma tunned ära nende tunnuste järgi:
- Suuremad, kollakad või rasused helbed;
- Intensiivne peanaha sügelus ja võimalik põletik;
- Peanahk tundub rasune ja ärritunud.
Kõige lihtsam viis kuiva peanaha ja kõõma eristamiseks on “helbe” värv ja suurus: kui helbed õlgadel on väikesed ja kuivad, siis on tegemist peanaha kuivusega. Kui aga “helbed” õlgadel on suured, rasused või kollakad, on tegu tõenäoliselt kõõmaga.
Kuidas peanaha probleeme leevendada?
KUIVA PEANAHA leevendamiseks võiksid kasutusele võtta tugevalt niisutava šampooni ja palsami, näiteks mis sisaldavad hüaluroonhapet, glütseriini või aloe verat. Šamponide puhul on väga oluline, et hoiduksid peanahka ärritavatest ja kuivatavatest sulfaatidest SLS/SLES – need eemaldavad peanahalt loomuliku seebumi ja niiskuse ning viivad peanaha pH tasakaalust välja.
Suurepärane niisutaja on L’Alga vetikaekstraktidega rikastatud L’Alga Seawet, mis sisaldab 5 erinevat intensiivselt niisutavat komponenti, ei sisalda peanahka kuivatavaid sulfaate SLS/SLES ning puhastab peanahka õrnalt, ilma loomulikku rasu eemaldamata.
Võid pakkuda peanahale ka regulaarset õlihooldust looduslike õlidega nagu argaania-, jojoba- või kookosõli. Masseeri õli peanahale ja jäta see vähemalt 30 minutiks mõjuma enne juuste pesu.
Samuti joo piisavalt vett ja tarbi toite, mis on rikkad Omega-3 rasvhapete poolest.
KÕÕMAGA toimetulekuks vajad juba spetsiaalseid tooteid: näiteks šampoone mis sisaldavad ketokonasooli, tsinkpüritiooni või salitsüülhapet, mis aitavad kontrollida kõõma tekitavat seent. Peanaha tasakaalu taastamiseks ja kõõmaga võitlemiseks on suurepärane valik L’Alga Seaflakes free kõõmavastane šampoon, mis sisaldab:
- Piroctone Olamine: tuntud ja tõhus Malassezia seene (peamine kõõma tekitaja) vastane koostisosa. See aitab kontrollida malassezia seene kasvu ning samuti vähendada peanaha ärritust ja tasakaalustada mikrofloorat.
- Teepuuõli (Melaleuca Alternifolia Leaf Oil): antibakteriaalsete ja seenevastaste omadustega looduslik koostisosa. Rahustab peanahka ja aitab võidelda mikroorganismidega, mis võivad põhjustada kõõma.
- Sidrunimürdi ekstrakt (Backhousia Citriodora Leaf Extract): Looduslik antiseptiline ja põletikuvastane aine, mis aitab vähendada mikroobide aktiivsust ja peanaha ärritust.
Koori regulaarselt peanahka, et eemaldada liigne rasu ja surnud naharakud. Samuti hoidu rasvase koostisega juuksehooldustoodetest, mis võivad soodustada kõõmaseene levikut.
Kui mõlemad peanaha seisundid püsivad hoolimata korralikust hooldusest või kui peanahk muutub põletikuliseks ja valulikuks, tasub pöörduda dermatoloogi poole. Teatud juhtudel võivad olla vajalikud meditsiinilised šampoonid või muud spetsiaalsed ravimid.
Kokkuvõtlikult võib öelda, et kuigi peanaha kuivus ja kõõm on erinevad seisundid, on mõlemad ravitavad õige hoolduse ja toodete abil. Oluline on mõista nende vahelist erinevust, et valida sobivad lahendused. Kui soovid parandada oma peanaha ja juuste tervist, siis alusta niisutavate ja tasakaalustavate toodetega, mis vastavad just sinu vajadustele.
Kui sul on küsimusi toodete või hooldusviiside kohta, võid nõu pidada ka oma juuksuriga, kes oskab sind parima lahenduse leidmisel aidata!