Milline on minu juuksetüüp? 12/03/2021 – Postitatud: Juustest põhjalikumalt – Märksõnad: , ,

Juuksed lähevad kiiresti mustaks ja rasuseks? Juuksed ei läigi ja näevad tuhmid välja? Sul kipub kõõm tekkima? Kõik see võib viidata sellele, et kasutad oma juuksetüübile mittesobivaid hooldusvahendeid. Aga kuidas oma juuksetüüpi määrata ning millised vahendid valida?

Külastades juuksurit hindab spetsialist alati viit juustega seotud aspekti: tekstuur, tihedus, poorsus, elastsus ja peanaha seisukord ning valib vastavalt neile töötlusvahendid ja -tehnikad. Kuidas aga kodus sama oskuslikult oma juuksetüüp määrata? Allpool on Sulle selleks näpunäited ning loodetavasti aitavad need Sul tulevikus oma juustele sobivamaid valikuid teha.

MILLINE ON SINU JUUKSE TEKSTUUR?

Juuksetekstuuri saab kõige lihtsamalt määrata kui jätad peale pesu juuksed naturaalselt kuivama ning ei kasuta ühtegi hooldusvahendit.
Tekstuuri põhiselt jaotuvad juuksetüübid neljaks:

– Sirged
– Laines
– Lokkis
– Krussis

Kui Su juuksed kuivavad loomulikult sirgeks, on Sul ilmselgelt sirge juuksetekstuur. Kui Su juuksed kuivavad aga kergelt “S” kujuliseks, on Sul laines juuksed. Lokkis juuksed kuivavad naturaalselt selliseks, et loki kuju on selgelt väljajoonistunud ning krussis juukseid kirjeldab juba sõna iseeneses.

MILLINE ON SINU JUUKSE STRUKTUUR?

Juukse struktuur jaguneb kolmeks:
– peenike/õhuke
– keskmine
– jäme

Juukse struktuurist rääkides peame silmas juuksekarva paksust. Nagu arvatagi võite, mida peenem on juuksekarv, seda hapram ja õrnem see on ning vajab juuksehooldusel toetavaid vahendeid ja õrnemat käsitlemist. Samuti on peenema struktuuriga juuksed vastuvõtlikumad igasuguste kahjustuste suhtes: ilmastik, föönitamine, värvimine jne. Sellistele juustele on vaja kergema koostisega tooteid, mis ei lisa juustele raskust ega tee neid kiiremini mustaks. Näiteks L’Alga.SEALIGHT sarja tooted, mis oma kerge koostisega on siiski parandava ja toitva mõjuga ning annavad õhukestele juustele lisatekstuuri ja -kohevust.

Kuidas hinnata oma juukse struktuuri? Võta juukseharjalt mõned oma juuksekarvad ja aseta need valgele A4 paberile. Seejärel lõika kõrvale tavaline õmblusniit ning võrdle oma juuksekarva sellega. Võta juuksekarvu nii kuklaosast kui pealaelt, sest erinevates piirkondades võib juuksekarval olla erinev struktuur.
Samuti saab juukse struktuuri hinnata selle järgi, kuidas nad lokke/soenguid hoiavad. Peenema struktuuriga juuksed alluvad stiliseerimisele hästi ning näiteks lokk püsib peene struktuuriga juuksel kaua. Jämeda struktuuriga juukseid on aga suhteliselt keerulisem stiliseerida ja ka töödelda (värvida jne).

Milline on Sinu juuksetüüp? Peenike, keskmine, jäme?

MILLINE ON SINU JUUSTE TIHEDUS?

Juuste tihedust hinnatakse selle järgi kui palju neid ~2,5cm alal kasvab. Tihedust hinnatakse taas madalaks, keskmiseks ja kõrgeks (õhuke, keskmine ja paks) ning see ei ole seotud juuste tekstuuriga. Keskmine juuksetihedus on ca 2200 karva 2,5 cm kohta.

MILLINE ON SINU JUUSTE POORSUS?

Juuste poorsus ehk niiskuse imamisvõime on seotud juuksekutiikuliga (kutiikul = juuksekarva pealmine soomuskiht). Kui juuksekarva pealmine kiht on kahjustatud, on see poorsem ning imab endasse rohkem nii niiskust kui hooldusaineid. Juhul kui juuksed on terved ning soomuskiht kahjustamata, on juuksed sisuliselt vett hülgavad.

Oma juuste poorsust saad testida mitmel moel:
– libista juuksesalke pea erinevatest piirkondadest näppude vahel – kui juuks on sile ja tugev, on soomuskiht terve. Kui juuks tundub kergelt kare, on ta poorne. Kui juuksed on kuivad, karedad ja katkevad, on tegu (üli)poorsete juustega;
– pane üksik juuksekarv vette. Kui juuksekarv vajub põhja on see kõrge poorsusega = imamisvõime suur. Kui juuksekarv jääb vajub vette, kuid ei vaju päris põhja, on Su juuksed tasakaalus ja “normaalse” poorsusega. Kui juuksekarv jääb veepinnale ulpima, on tegu madala poorsusega ehk Su juukseid ei ima endasse nii lihtsalt vett ega hooldusvahendeid.

Poorsusest räägitakse suhteliselt vähe võrreldes juuste struktuuri ja tekstuuriga, kuid just see on oluline mõistmaks, milliseid hooldustooteid oma juustel peaksid kasutama.
Kõrge poorsusega juuksed imavad endasse niiskust liiga kiiresti tänu avatud ja kahjustatud juuste soomuskihile (kutiikulitele). Sama kiiresti kui nad endasse niiskust imevad, kipuvad nad seda ka vabastama, muutes juuksed kiiresti kuivaks ja rabedaks. Kõrge poorsusega juuste puhul oleks mõistlik vähendada juuste kuumtöötlemist ja keemilist töötlemist ning kasutada samaaegselt intensiivselt niisutavaid/toitvaid maske nagu näiteks L’Alga.SEACURE juuksemask, kodune keemilise töötlemise järgne intensiivhooldus L’Alga.BOLSTER ning loomulikult kuumakaitse L’Alga.SEALUSH, juukseõli SEANORD5 ja muud juukseid parandavad hooldusvahendid.

Madala poorsusega juuksetüüpide juuksekutiikul käitub aga vastupidiselt – vett- ja kasulikke aineid hülgavalt. Sellise juuksetüübi puhul on suurim mure selles, et ained kipuvad juustele kogunema, mistõttu peaks neile juustele hooldusvahendeid kandma ainult siis kui juuksed on kergelt niisked või märjad. Nii suurendad natukenegi juuste imamisvõimet. Pesta võiks sellist juuksetüüpi ka kuumema veega, mis aitab veelgi juuksekutiikuleid avada.

MILLINE ON SINU JUUSTE ELASTSUS?

Juuste elastsus on juuste võime venida ja tagasi tõmbuda ilma katkemata. Märjad juuksed võivad venida kuni 50%!
Kuidas elastsust hinnata: võta märg juuksesalk (mõned karvad) pea eri piirkondadest ja venita neid (püüa pooleks tõmmata). Kui juuksekarvad venivad ja ei katke, on tegu elastsete juustega. Kui Su juuksed katkevad venitamise käigus, on need madala elastsusega ehk rohkem kahjustatud ning peaksid oma juuksehooldustoodete valikul võtma pigem ravivad/toitvad vahendid nagu näiteks L’Alga.SEAMORE sari.

MILLINE ON SU PEANAHA OLUKORD?

Kui peanaha seisund pole hea, ei saa ka juuksekarvad kasvada terveks ja tugevaks. Nagu maapind, mida ei kasteta ega toideta – sealt head saaki ei tule.  Seega peaks peanaha hoolitsemisele pöörama veelgi suuremat tähelepanu kui juuste eest hoolitsemisele.
Peanaha seisundi määramine pole aga niisama lihtne, sest peanahk võib olla ise rasusem, kuid juukseotsad samaaegselt kuivad ja lõhenevad. Ja vastavalt tuleks kasutada ka juuksehooldusvahendeid – šampoon vali peanaha seisundi järgi, palsam/mask juuste seisundi järgi. Ning need tooted võivad olla täiesti erinevad.

Mõistmaks kui rasune Su peanahk on, soovitame peanahka ja juukseid uurida teisel päeval peale pesu. Kui Su juuksejuured on rasused ja rasked, on Sul suure tõenäosusega rasune peanahk. Sellisel juhul soovitame valida hooldusvahendid, mis aitavad tasakaalustada rasutootmist nagu näiteks L’Alga.SEASCALP sarja tooted.

Kui Su peanahale kipub tekkima kõõm on Su peanahk tõenäoliselt kuiv ning vajad hoolduseks õrnematoimelisi šampoone nagu näiteks L’Alga.SEAFLAKES.FREE kõõmavastane šampoon. See šampoon puhastab hoolikalt peanaha ning neutraliseerib liigsed õlid ja leevendab ketendust.

Aga kui Su peanahk on samaaegselt õline ja Sul esineb kõõma? Selline olukord tekib tavaliselt toodete ja õli kogunemisest peanahale harva/ebapiisava või valesti pesemise tõttu. Sellisel juhul soovitame alustada sügavpuhastavast šampoonist L’Alga.SEAPURE ning kasutada vajadusel lisaks ka L’Alga.SEAFLAKES.FREE kõõmavastast šampooni (peanaha hooldustooteid tuleb tulemuste saavutamiseks mõnda aega järjest kasutada – pikalt püsinud probleemid ei lahene üleöö ning nõuavad kannatlikkust ja järjepidevust). See aitab eemaldada liigse rasu, vähendada selle kogunemist ning rahustada peanaha ärritust.

Kui oled nüüd kõik need testid ja katsed läbi teinud, oled tõenäoliselt mõistnud, et Su juuksed võivad olla segu erinevatest tüüpidest: lokkis ja kõrge poorsusega, peened ja väga kuivad vms. Igal juhul aitab see mõistmine Sul tulevikus oma juuksehooldusvahendite valikuid kergemini ja paremini teha, vastavalt Sinu juuksetüübile. Ikka selleks, et Su juuksed oleks ilusad, tugevad ja terved!

Kasutatud allikad: Juuksuritöö alusõpe

« Suvehooaja soengu- ja värvitrendid 2021